Jums nav nepieciešams logotips
Principā ar šo teikumu varētu arī pabeigt, bet es tomēr mēģināšu papildināt savu viedokli ar noteiktā līmeņa argumentāciju.
Sākt uzņēmējdarbību var dažādi. Kāds vairākus gadus gatavojas, raksta vairākus biznesa plānus, izdomā un pārdomā vizuālo identitāti, testē produktus vai pakalpojumus uz paziņām... Kāds trīs ar pusi dienās palaiž ideju tirgū, nepaguvis reģistrēt uzņēmumu un padomāt par izplatīšanas kanāliem. Kļūdīties vai gūt panākumus ir iespēja cilvēkiem no abām iepriekš minētajām kategorijām.

Diezgan bieži jaunie uzņēmēji grēko ar to, ka ļoti daudz laika velta logotipam. Piedomā pie jēdziena, dod uzdevumus dizaineram, šifrē vairākas nozīmes mazajā emblēmā. Tajā varētu būt noteikti bonusi. Piemēram, izdosies nodefinēt:

  • unikālo tirgus piedāvājumu;
  • atšķirības no konkurentiem;
  • mērķa auditoriju.
Bet šīs svarīgās lietas nedrīkst kļūt par logotipa veidošanas blakus produktiem (lai Kotlers jūs pasargā!). Tām jābūt izstrādātām pirmām kārtam, startējot tirgū ar jaunu produktu vai pakalpojumu. Tāpat ir jābūt noskaidrotām klientu vajadzībām, jāizprot klientu sāpīgās vietas un jāpiedāvā risinājumus, kuri apmierinās klientus un remdēs sāpes.

Tāpēc, ja saka, ka vajag koncentrēties uz klientu, — tā nav tukša skaņa. Kad saka, ka ir nepieciešams koncentrēties uz inovācijām, — tā nav tukša skaņa. Tukša skaņa — tas ir ļoti elegants logo, aiz kura nekā nav. Stāstu par to, kā jauni un aši uzņēmēji tērē logotipa izstrādei trešo daļu līdzekļu, kas paredzēti uzņēmējdarbības uzsākšanai, ir neskaitāmi daudz. Diemžēl.

Nepārprotiet mani — man nekas nav pret logo izstrādi, tas ir ļoti svarīgs vizuālās identitātes elements. Tomēr uzņēmējdarbības sākumposmā to var ignorēt. Aplītis vai, piemēram, kvadrāts ar bultiņu lieliski tiks galā ar logo funkciju, kamēr jūs pulējat savu produktu vai pakalpojumu.
Diez vai kaut viens cilvēks uz šīs zemes ir nolēmis nopirkt kādu produktu vai pasūtīt pakalpojumu no uzņēmuma, tāpēc ka viņam patika logotips.
Šeit ir svarīgi nejaukt logo ar iepakojumu. Protams, ja jūs konkurējat ar pieciem šokolādes batoniņiem nežēlīgā FMCG tirgū, jums jāpieliek visas pūles, lai mēģinātu izcelties ar iepakojumu, kur logotips būs tikai daļa. Ieguldījums firmas stila izstrādē šajā gadījumā ir pilnīgi attaisnots.

Esmu pārliecināta, ka jūs kaut vai reizi ir nopirkuši, lūk, šos cepumus vai, lūk, šo tējiņu tikai tāpēc, ka iepakojumam ir patīkami pieskarties un tā noformējuma iespaidā jūsu iekšējais estēts kliedza aiz prieka. Bet pavaicājiet savam iekšējam estētam, vai šajā brīdī viņš bija pievērsis uzmanību logotipam?

Protams, ir cieši jānodarbojas ar firmas stilu, ja jūs jau pašā sākumā saprotat, ka Īlons Masks drīzumā elpos jums pakausī, bet Ričards Brensons ar Džefu Bezosu min jums uz papēžiem.
Ja jums ir starptautiska korporācija vai labi pazīstams zīmols, tad jūsu logotips — tā ir jūsu seja, bet vizuālās identitātes vadlīniju dokumentu (brand book) pielūdz visi cilvēki uzņēmumā. Nu vismaz tie, kuri ražo publiski pieejamos materiālus vai produktus.

Kopsavilkuma vietā paskatīsimies uz Bārbijas logotipu un atbildēsim sev godīgi — kaut viena meitene apdzīvotajā galaktikas daļā gribēja spēlēties ar Bārbiju tāpēc, ka kompānijai ir foršs logo?
Atbildi jūs zināt paši.
Made on
Tilda